جانستان کابلستان / رضا امیرخانی

روایت سفر رضا امیرخانی به افغانستان اسمش جانستان کابلستان است. کتابی است که اطلاعات خوبی از افغانستان در اختیارت می­گذارد ولی انتظارت راجع به قلم قوی­ای که از نویسنده­های نام­آشنا سراغ داری را برآورده نمی­کند.

قسمت­های اول کتاب که درباره­­ی کوهنوردی بود واقعا می­رفت روی اعصاب. بخش انتخاباتیات را هم اصلا نخواندم. فکر می­کنم بعضی از قسمت­های کتاب رضا امیرخانی احساس خوش­مزگی می­کرد ، احساسی که لااقل نویسنده­های نام­آشنا باید از آن تهی باشند.

چند سال پیش سفرنامه­ی شکوفه آذر به افغانستان ، تاجیکستان و... را خوانده­بودم که اصلا قابل مقایسه با جانستان کابلستان نبود. کلمه به کلمه­ی سفرنامه­ی شکوفه آذر را با علاقه­ی تمام می­خواندم و جائی احساس نکردم که مثلا جمله­ای اضافی نوشته شده. نوشته­هایی که ژیلا بنی­یعقوب هم از سفرهایش به افغانستان دارد همین­طور است.

جالب­ترین قسمت جانستان کابلستان آنجا بود که رضا امیرخانی وارد کتاب­فروشی شاه­محمد می­­­­شود و می­فهمد که او همانی­­ست که خبرنگار نروژی از روی زندگی­­اش پرفروش­ترین کتاب صد سال اخیر نروژ را نوشته است. شاه­محمد هم امیرخانی را به جا می­آورد و عکس می­اندازند...

بعد از «کتاب­فروش کابل» و «بادبادک باز» این سومین کتابی بود که راجع به افغانستان خواندم.

 

پن : برای اولین بار از طریق وبلاگ نسیم با جانستان کابلستان آشنا شده بودم.

/ 3 نظر / 249 بازدید
چک کردن رتبه سایت شما

سلام خوبید ؟ تا حالا رتبه سایت خودتون رو توی گوگل ، یاهو و سایت های بزرگ دیگه چک کردید ؟ یه سایت هست که می تونید پیج رنک گوگل ، رنک الکسا و رنک فیس بوک سایتتون رو توش چک کنید . فقط کافیه که برید به این آدرس : http://seo-stats.tk/ بعدش هم تو صفحه اصلی آدرس سایت خودتون رو بدون http وارد کنید تا رتبه سایتتون رو ببینید. موفق باشید

مح

http://www.ermia.ir/Contents.aspx?id=683 آن چه در وب راجع به جانستان کابلستان نوشته‌اند

mojabah

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.